دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران با بیان اینکه صادرات تخم مرغ از حدود دو هفته قبل آغاز شده است،گفت:امسال تولید این محصول در کشور کاهش می یابد اما کمبود نداریم.

سید فرزاد طلاکش در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قیمت نهاده های دامی طی شش ماه گذشته بین ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است، اظهارداشت: سهم نهاده های دامی در قیمت تمام شده تولید تخم مرغ ۸۰ درصد است.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه انتظار داشتیم نرخ نهاده ها با دریافت ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات این اقلام کاهش یابد، ادامه داد: متاسفانه قیمت این اقلام همچنان بالاست.

وی افزود: با این حال طی هفته های اخیر شاهد کاهش قیمت تخم مرغ در بازار بودیم و نرخ این محصول به طور میانگین درب مرغداری حدود ۵۴۰۰ تومان است.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران با بیان اینکه افزایش دمای هوا و گرما باعث کاهش مصرف تخم مرغ می شود، گفت: مدارس و دانشگاه ها نیز تعطیل شده اند و تقاضا برای تخم مرغ افت کرده است.

طلاکش در بخش دیگری از سخنان خود درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ نیز افزود: صادرات این محصول به صورت بسیار محدود به افغانستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه ما مشکلی در زمینه صادرات تخم مرغ از لحاظ ممنوعیت بهداشتی نداریم، گفت: مشکل ما در این زمینه بحث قیمت و ناتوانی در رقابت با دیگر کشورهاست.

طلاکش اضافه کرد: طی هفته های اخیر به دلیل کاهش قیمت این محصول شرایط صادرات آن به افغانستان فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات این محصول حدود دو هفته ای است که انجام می شود، گفت: سال گذشته حدود ۱۰ هزارتن تخم مرغ از کشور صادر شد و برای سال جاری پیش بینی می کنیم میزان صادرات به عدد سال گذشته نرسد.

طلاکش ادامه داد: چون هم قیمت ها در کشور ما بالا است و هم واحدهایی که توانایی صادرات این محصول را داشته اند در استانهای مانند تهران، البرز، قزوین و قم هنوز به چرخه تولید بازنگشته اند.

وی درباره اینکه آیا امسال با کاهش تولید تخم مرغ مواجه خواهیم بود؟، گفت: کاهش تولید داریم اما کمبودی نخواهیم داشت فقط مازاد محصول حذف می شود.

طلاکش افزود: ضمن اینکه ما اجازه دادیم مرغ های با سن بالا نیز در چرخه تولید بمانند؛ معمولا مرغ ها تا ۹۰ هفته تولید می کنند و بعد حذف می شوند اما در حال حاضر به دلیل نگرانی از شیوع مجدد بیماری آنفلوانزای فوق حاد و کمبود محصول،  اجازه داده ایم مرغ های با سن بالاتر از ۹۰ هفته نیز به تولید ادامه دهند.